Słowo wstępu od dyrektora artystycznego festiwalu i Międzynarodowego Kursu Interpretacji Muzycznej –
Beaty Halskiej Le Monnier:

Festiwal „Wakacje z Muzyką” odbywa się w ramach Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Nowym Sączu, który przyjmie w tym roku blisko 300 uczestników z Polski i z zagranicy.
W tegorocznej, XXIV już edycji festiwalu odbędzie się ponad 20 koncertów na których wystąpi 45 artystów z różnych krajów.  W programie festiwalu znajduje się ponad 60 kompozytorów reprezentujących wszystkie epoki od renesansu poprzez jazz i po czasy współczesne.
Szczególnie doniosłym momentem będzie koncert poświęcony pamięci mojej, zeszłego roku zmarłej Mamie – Barbarze Halskiej. Była ona inicjatorką, a zarazem dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Kursu Muzycznego i Festiwalu w Nowym Sączu przez 22 lata.
Piękno Nowego Sącza i jego regionu, kunszt renomowanych artystów oraz bogactwo i różnorodność programu stanowią wyjątkową okazję do zatrzymania się w czasie nie tylko miłośników sztuki, ale również osób spędzających w tym regionie swoje wakacje.
To spotkanie artystów z publicznością ma szczególny wydźwięk po tak długim momencie rozstania spowodowanego epidemią.


O festiwalu pisze Józef Witold Buszek – dyrektor festiwalu oraz Międzynarodowego Kursu Interpretacji Muzycznej:

Festiwal „Wakacje z muzyką” nieodłącznie od 1996 roku towarzyszy Międzynarodowemu Kursowi Interpretacji Muzycznej, jako forma artystycznego sprawdzianu umiejętności instrumentalnych muzyków biorących udział w tym wydarzeniu, uczestników kursu i… ich profesorów. Pomysł, który stał się koncepcją realizowaną z pełną konsekwencją zawdzięczamy Ś. P. Prof. Barbarze Halskiej, wieloletniej dyrektor artystycznej kursu. Cykl koncertów, zwykle ponad 20, dedykowany jest słuchaczom i melomanom przebywającym podczas urlopu letniego na Sądecczyźnie, nowosądeczanom, turystom, którzy w przerwie pieszych wędrówek mogą „zaszyć się” w głębi wygodnego fotelu i poddać się muzycznej kontemplacji.
Program, układ i tematykę festiwalowych koncertów zawdzięczamy nowej dyrektor artystycznej – Beacie Halskiej Le Monnier, która jest spadkobierczynią rodzinnych tradycji muzycznych i tych nowosądeckich.
Miejsca koncertów wybieramy zawsze od lat z uwagą, dokładnością i kierujemy się zawsze bogactwem architektury powiązanym z akustyką wnętrza, duchowością, otoczeniem przyrody i prawdą historyczną. W tym roku musieliśmy zrezygnować jednak z wielu takich wyborów. Cieszymy się tym, że możemy grać dla publiczności, bo przecież takie jest nasze przesłanie. Zachowujemy jednak ostrożność, odpowiedzialność, która pozwoli nam się spotkać podczas XXV edycji.